פרטי החכם

חכם שחיבר יצחק זצ"ל
מקום לידה: ארם צובא
מקום פטירה: ארגנטינה
שנת לידה: ה'תרע"ב 1912
שנת פטירה: ה'תש"ן כ"ז באב 1990

חכם יצחק שחיבר זצ”ל

בן רבי משה ונזהה. נולד בארם צובא ב-ז' חשוון, תרע”ב (על-פי פנקס הבריתות). בילדותו למד תורה במסירות נפש ובהתמדה עצומה. מגיל צעיר כבר ניהל את התלמוד תורה ב”חלב”, ועשה שם סדר חדש. למד במדרש “עבוד הררי” (תלמוד תורה) ובישיבת “דגל תורה” ב”בית נשיא” אצל הרב משה טוויל.

בשנת תש”ה, הוזמן לארגן את תלמוד התורה בעיר דמשק, ותוך שלושה חודשים הצליח לשנות את פני תלמוד התורה שם. מלבד בקיאותו בכל מקצועות התורה היה גם נואם מזהיר. בשנת תש”ו נשא לאישה את ג'מילה בת רבי משה סילוורה (נמצא תחת ידי צילום ההזמנה של חתונתו).

מאוחר יותר עזב את העיר עקב סכנה שארבה לו , ועבר לבירות, שם ייסד תלמוד תורה, ואחרי זה נסע לארגנטינה וגם שם עשה מהפיכה רוחנית. מלבד זה, יזם הוצאת ספרים של חכמי ארם צובא (דרך “מכון הכתב”). בין הספרים שיצאו לאור על ידו, הוא הספר “ארוכה ומרפא” (לרב הילל דוד סיתהון) בהוצאת “מכון הכתב”. בראש הספר נמצאת הקדמה “ארוכה מאר”ץ” ממנו. עוד כתב תשובות רבות בהלכה, כולל גם מנהגים רבים של ארם צובא מולדתו.

לאחר פטירתו, הוציאו לאור בניו את הנ”ל, ונקרא שמו בישראל “יצחק ירנן” (נדפס בבונוס איירס). היום ממלא מקומו בנו, הרב יוסף, כרב קהילת החלבים “יסוד הדת”.

נפטר בבונוס איירס, ארגנטינה, בשנת תש”ן.


מקורות חיצוניים


תודה רבה לערוץ יוטיוב “מכון ארם צובא” על שיתוף הסרטון